Skolotājs Masao Kavasoe

Skolotājs Masao Kavasoe (Masao Kawasoe) ir dzimis 1945.gadā Japānā, Sagas pilsētā. Viņa tēvs ir biznesmenis, un viņam ir divi brāļi. Viņa vecāki dzīvo Japānas dienvidos – Kjušu.

Pirmā cīņas māksla, ko viņš sāka apgūt bija džudo. Tomēr 15 gadu vecumā Masao Kavasoe bija iespēja noskatīties karatē demonstrāciju, un redzētais viņu iespaidoja tik stipri, ka viņš nekavējoties uzsāka meklēt klubu (Dojo), kur nodarboties ar karatē.

1960.gadā, 15 gadu vecumā, M.Kavasoe uzsāka karatē apguvi Japānas dienvidos – Kjušu (Kyushu).

Viens no viņa pirmajiem instruktoriem bija pasaulslavenais skolotājs Tsujama (Tsuyama), kurš arī ir no Sagas pilsētas. Masao Kavasoe katru dienu, apmēram trīs gadus, mācījās pie skolotāja Tsujamas. Trenēšanās bija ļoti grūta un prasīja daudz spēka un laika, bet tā deva labu pamatu nākotnei. M.Kavasoe ir pārliecināts, ka viņa karatista izaugsmē vislielākā ietekme ir bijusi skolotājam Tsujamai.

Treniņi turpinājās vidusskolā un pēc tās beigšanas slavenajā Takušoku (Takushoku) Universitātē, ko sauc arī par Takudai (Takudai), kur M.Kavasoe skolotājs bija Tsujama. Treniņi šeit turpinājās četrus gadus, un nodarbības notika sešas dienas nedēļā, ne mazāk par četrām stundām dienā. Mācoties Takudai, nodarbības vadīja daudzi slaveni skolotāji, to vidū skolotājs Nakajama (Nakayama) un skolotājs Kisaka (Kisaka). Šeit M.Kavasoe satika skolotāju Osaku (Osaka), un kopīgais darbs turpinājās daudzus gadus.

Skolotājs Tsujama ieteica M.Kavasoe trenēties Japānas Karatē Asociācijā (JKA), un pēc uzņemšanas eksāmenu nokārtošanas Kavasoe tika uzņemts JKA Instruktoru kursā, ko vadīja skolotājs Nakajama.

1970.gadā, pēc trīs gadus ilgām mācībām, skolotājs Nakajama izsniedza M.Kavasoe JKA Starptautiskā Instruktora diplomu, un šajā sakarā teica:

“Pateicoties savai karatē tehnikas meistarībai, viņš ir sasniedzis līmeni, ko tikai retais var sasniegt, un viņa tehnika iedvesmo visus, kas to redz, tiekties pēc Šotokan karatē ideāliem.”

Tas bija liels pagodinājums no JKA vadītāja puses.

Pēc diploma saņemšanas, M.Kavasoe mācīja karatē dažādās pasaules vietās: Madagaskarā, Taivānā, Formosā, bet 1974.gadā pārcēlas uz Angliju. JKA nozīmēja viņu par Skotijas JKA Galveno Instruktoru.

Pašlaik M.Kavasoe dzīvo Londonā, un tur atrodas arī viņa klubs (Dojo). Masao Kavasoe ir Lielbritānijas, Norvēģijas, Krievijas, Maltas, Grieķijas, Kipras un citu zemju, arī Pasaules Šotokana Institūta Tehniskais direktors, Apvienotās Karalistes Starptautiskās Karatē Federācijas Galvenais instruktors un viņam ir Pasaules Šotokana Institūta 8.Dans.

M.Kavasoe ir daudz sekotāji – viņa skolnieki, kuri, attīstot un mācot lielisku Šotokana karatē, turpina tradīcijas.

Skolotājs Kavasoe ir teicis:

“Es esmu laimīgs, jo man ir labs karatē, bet vēl laimīgāks es esmu, jo man ir labi skolnieki, kas to turpinās.
Mana vēlēšanās ir atstāt aiz sevis kaut ko vērtīgu ikvienam. Tad mana dzīve būs pilnīga.”

Skolotājs Kavasoe uzskata:

  • Lai kļūtu par labu instruktoru, labi jāpazīst pašam sevi, jāizprot savas vājās un stiprās puses. Tikai tad ir iespējams pamanīt citu kļūdas.

  • Karatē ir nepieciešamas piecas lietas: bāzes tehnika; katas; cīņa; garīgā attieksme; mērķtiecība.

  • Labam instruktoram, lai uzlabotu savu tehniku, regulāri un centīgi jātrenējas. Lai mācītu, ir pilnībā jāpārzin bāzes tehnika. Nodarbības instruktoriem jāuzsver bāzes tehnikas nozīmīgums.

  • Kad karatisti maina savu attieksmi un sāk pievērsties tādām kvalitatīvām lietām kā rakstura veidošana, cilvēcīgums, uzvedības normas, centība un tie cenšas izprast citus cilvēkus, tad ir lielākas izredzes kļūt par labiem karatistiem.

  • Piešķirt īpašu svarīgumu jostas krāsai ir nepareiza attieksme pret karatē.

http://www.wtkf.ndo.co.uk/